Biała herbata kontra jej zielony odpowiednik

Biała herbata kontra zielona

Każdy smakosz herbaty wie, że te pyszne napary mają nie tylko walory smakowe, ale także zdrowotne. Te drugie warto szczególnie uwzględnić wybierając herbatę. Szczególną uwagę warto zwrócić na to czym różni się biała herbata od swojej zielonej odpowiedniczki. W jakich sytuacjach powinniśmy sięgać po którą z tych herbat?

Delikatna herbata na początek

Biała herbata jest tradycyjnie suszona na słońcu. Jej liście nie są w żaden sposób łamane ani zwijane, co sprawia, że ten typ herbaty jest najmniej poddawany obróbce. W suszu znajdziemy pączki zamiast dojrzałych listków. Jej smak jest delikatny, słodki i kwiatowy. Dlatego też jeżeli interesują Was herbaty świata i dopiero rozpoczynacie swoje herbaciane eksperymenty, wybierzcie herbaty białe.
Herbata biała wykazuje działania antyoksydacyjne oraz przeciwdziała odkładaniu się tłuszczu. Udowodniona także, że zmniejsza ilość złego cholesterolu w organizmie oraz wzmacnia kości, a więc zmniejsza ryzyko osteoporozy. Zaleca się stosowanie jej przez osoby zestresowane i z natury nerwowe, ponieważ poprzez dużą zawartość witaminy C łagodzi napięcia i stres. Herbata biała zawiera dwa razy więcej polifenoli niż herbata zielona dzięki czemu przypisuje się jej właściwości zatrzymujące starzenie się.

Charakterystyczna goryczka

Ma nieco bardziej złożony proces obróbki: górne listki poddawane działaniu parą wodną, następnie skręcane i suszone. W suszu znajdujemy głownie dojrzałe liście. Smak zielonej herbaty jest znacznie bardziej intensywny, pełen charakterystycznej goryczki. Ten rodzaj herbaty zawiera bardzo dużo polifenoli przez co zmniejsza ryzyko nowotworów, a także paradontozy i chorób dziąseł. Mocno pobudza umysł, dzięki czemu podnosi nasze zdolności intelektualne. Stąd warto sięgać po nią tuż przed egzaminami i innymi sytuacjami wzmożonego wysiłku mózgu. Należy pamiętać, że zielona herbata zawiera naprawdę dużo teiny, która dostarczana organizmowi w nadmiarze zmniejsza przyswajanie żelaza, a więc nie jest polecana dla osób z anemią.

Rozwiązanie dla niezdecydowanych

Obie wymienione herbaty mają swoje niepowtarzalne zalety. Zatem jeżeli nie zdecydowaliście się jeszcze na żadną z nich, wtedy polecamy zestawy herbat, które zawierają obie opcje, a które ma w swojej ofercie prawie każdy sklep z herbatami.