Herbata zimowa w wersji wiosennej

Herbata zimowa sprawdzi się wiosną?

Herbata zimowa posiada dla każdego nieco inną definicję. Co do zasady przyjmuje się jednak, że herbaty serwowane o tej porze roku charakteryzują się dużym dodatkiem różnego rodzaju przypraw. Bardzo popularne jest wzbogacanie czarnych herbat cynamonem, kardamonem czy imbirem. Nie sposób również zapomnieć o dodatku miodu czy soku malinowego. Czy zimowa herbata ma jednak szansę sprawdzić się wiosną?

Lżejsze napary

Jak zostało już wspomniane, zimą popijamy zazwyczaj herbatę z dodatkiem dużej ilości przypraw korzennych. W przeważającej większości przypadków jest to herbata czarna. Kiedy jednak robi się cieplej, rezygnujemy z zimowych herbat na rzecz lżejszych naparów. Okazuje się jednak, że całkiem niesłusznie. Wiosna sprzyja bowiem różnego rodzaju infekcjom oraz przeziębieniom. Przyprawy korzenne mają zaś to do siebie, że wzmacniają naszą odporność. Wiele z nich działa silnie antybakteryjnie i przeciwwirusowo. Możemy jednak odmienić tradycyjne oblicze zimowej herbaty i sprawić, że stanie się ona bardziej wiosenna.

Zestaw herbat dla niezdecydowanych

Przede wszystkim warto wykorzystywać inne odmiany herbat, nie tylko tę czarną. Z powodzeniem sprawdzi się więc herbata czerwona, która posiada nadal głęboki smak, ale nieco lżejszy niż czarna herbata. Świetnie będzie smakowała z dodatkiem cynamonu oraz imbiru. Można dosłodzić ją dodatkiem ulubionego miodu. Na uwagę zasługuje także biała herbata, która również dobrze skomponuje się ze smakiem korzennych przypraw. Smak herbaty białej jest delikatny, a zapach odświeżający. To propozycja idealna dla wszystkich tych, którzy nie przepadają za esencjonalnym naparem czarnych czy czerwonych herbat. Jeżeli lubimy testować nowości i nie wiemy, na którą herbatę dobrze byłoby zdecydować się wiosną, możemy zakupić zestaw herbat, który zawierał będzie różne gatunki herbat. Dzięki temu dowiemy się, który gatunek herbaty odpowiada nam najbardziej pod względem smakowym i zapachowym. Warto testować również rozmaite techniki zaparzania. Niektórzy preferują mocny napar, a innym doskonale będzie odpowiadał ten delikatny.