Japońska zielona herbata i Japonia
Na wstępie warto zauważyć, że Japonia posiada niezwykle bogatą tradycję związaną z zielonymi herbatami. Wszystkie one pochodzą co prawda z jednego rodzaju krzewu herbacianego, ale na tym koniec podobieństw. Japońska zielona herbata to ogromna różnorodność, która kształtuje się już na etapie wzrostu liści, a pogłębiana jest także w dalszym sposobie obróbki. Klasyfikacja tego rodzaju naparów jest wszechstronna i można wyróżnić podziały chociażby ze względu na czas zbiorów, formę użytych liści czy dostęp światła podczas uprawy.
Parzenie zielonej herbaty
Zaparzając zieloną herbatę należy pamiętać, że nie należy zalewać jej wrzątkiem. Jest to zdecydowana różnica w stosunku do tego, jak może zostać potraktowana herbata czarna. Zielona odmiana stanie się mętna i gorzka, dlatego trzeba wybrać wodę o temperaturze nie wyższej niż 80 stopni Celsjusza. Ogólna zasada głosi, że im lepszej jakości jest herbata zielona, tym niższej temperatury wody należy użyć i wydłużyć czas parzenia.
Niektórzy twierdzą, że pierwsze zaparzenie zielonej herbaty jest najgorsze i powinno wylać się tak otrzymany napar, ponieważ służy on jedynie do przepłukania liści. Dawniej faktycznie takie postępowanie miało uzasadnienie, ale wraz z rozwojem techniki, zielona herbata zyskuje na jakości i nie ma potrzeby usuwania pyłów powstałych przy jej zbiorze i pakowaniu.
Światowej klasy herbaty japońskie
W celu zaopatrzenia się w świetnej klasy japońskie herbaty pomocny będzie dobrze zaopatrzony sklep z herbatami. W takim miejscu można nabyć różne, niekoniecznie dostępne w innych miejscach, herbaty. Matcha, sencha, bancha oraz wiele innych odmian oferowanych jest na wyciągnięcie ręki. Warto skorzystać z tej możliwości, aby spróbować tego, co Japończycy znają i smakują od wieków. A jeśli zgubimy się w mnogości rodzajów, możemy liczyć, że doświadczony sprzedawca wskaże nam odpowiedni wariant dla naszych kubków smakowych oraz poinstruuje w jaki sposób dana herbata powinna być parzona i podawana. Możemy kontaktować się z tym sklepem poprzez wiele form. Od tradycyjnego telefony, poprzez e-mail skończywszy na komunikatorze on-line.