Popularna zielona herbata
Najlepsze herbaty cieszą się popularnością u osób dbających o zdrowie. Wśród nich prym wiedzie zielona herbata. Nic zatem dziwnego, że rynek herbaciany rośnie w szybkim tempie. Duże zainteresowanie konsumentów otworzyło również pole do wielu praktyk marketingowych. Mają one na celu skuszenie klientów obietnicami. Nie zawsze jednak przekładają się na jakość oferowanego produktu. Warto więc poznać najczęściej stosowane przez producentów triki. Mogą one bowiem sprawić spore zamieszanie. Zamiast wysokiej jakości zielonej herbaty otrzymamy produkt o znacznie niższej wartości.
Informacje o pochodzeniu herbaty
Podawanie niepełnych informacji o produktach bywa dość częste. W przypadku herbat chodzi najczęściej o pochodzenie. Na opakowaniach znajdują się napisy w stylu „herbata z Chin” lub „japońska herbata zielona”. Takie ogólniki sugerują jej autentyczność i jakość. W rzeczywistości takie hasła niczego nie gwarantują. Faktyczne źródła zielonej herbaty są różne. Znacząco odbiegają od siebie pod względem jakości. Renomowani producenci herbat wysokiej jakości jasno informują o regionie pochodzenia liści. Na przykład prefektura Shizuoka w Japonii słynie z produkcji znakomitej zielonej herbaty. Brak konkretów na opakowaniu powinien niepokoić. Istnieje bowiem ryzyko, że produkt jest mieszaniną liści pochodzących z różnych miejsc. W takim wypadku nie będzie to zazwyczaj dobra herbata.
Zbędne dodatki
Dodawanie sztucznych aromatów, to kolejna z praktyk. Ma to na celu maskowanie gorszej jakości liści lub braku świeżości. Zielona herbata najwyższej jakości charakteryzuje się delikatnym smakiem. Niuanse różnią się w zależności od regionu i metody przetwarzania. Herbata z dodatkami ma intensywny, wręcz sztucznie kwiatowy aromat. W takiej sytuacji warto sprawdzić skład produktu. Prawdopodobnie dodano aromaty, które sprawiają, że wydaje się bardziej atrakcyjna. Naturalna zielona herbata rzadko potrzebuje dodatków. Warto odwiedzić dobry sklep z herbatami i przekonać się o tym osobiście.
Zielona herbata premium
Niektórzy dystrybutorzy nadużywają określeń „premium”. Takie opakowania przyciągają uwagę eleganckim wyglądem. Jednak ładne pudełko nie gwarantuje dobrej jakości. Wręcz przeciwnie – może ukrywać nawet niskiej klasy produkt. Zdarzają się praktyki mieszania liści lepszej jakości z herbatami gorszej jakości. W ten sposób powstaje produkt pośredni. W tej formie zdecydowanie nie jest premium.
Część producentów stosuje oznaczenia typu „bio” lub „naturalne”. Nie posiadając przy tym odpowiednich certyfikatów. Sugerują w ten sposób, że produkt posiada określone właściwości. W rzeczywistości nie spełnia jednak norm ekologicznych. Prawdziwe zestawy herbat wysokiej klasy posiadają stosowne certyfikaty. Są to między innymi USDA Organic czy EU Organic.